Печія вранці

Якщо ранок починається не з кави, а з неприємною пекучого болю у шлунку або стравоході, це може свідчити про захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Ранкова печія може відвідати після щільної вечері, вечірки із надмірним споживанням алкоголю. Але регулярні напади печії вранці можуть свідчити про розлади із здоров'ям і вимагають обстеження організму.

Що ж таке печія

Печія – дуже широке поняття. Це відчуття дискомфорту, які у кожного можуть проявлятися по-різному. Люди описують її як "печіння", "подразнення", деякі відчувають біль і нудоту, кажуть, що пече в горлі.

У медицині печію не вважають захворюванням, але це стан може свідчити про наявність інших порушень. Неприємні відчуття зазвичай виникають після прийому їжі, проте існує особливий стан – печія вранці. Людина прокидається вже з дискомфортом у шлунку і "палаючим" горлом.

Зазвичай печія спровокована рефлюксом – це закид вмісту шлунка назад до стравоходу. Слизова оболонка стравоходу подразнюється кислотами шлункового соку і настає печія. Рефлюксна хвороба в медичній термінології називається ГЕРХ (гастроезофагальна рефлюксна хвороба). Крім неї печію викликають інші захворювання ШКТ: виразка, гастрит, езофагіт, підвищена кислотність шлунка. За цих патологій часто виникає печія на голодний шлунок і ранкове печіння у стравоході.

Печія вранці: причини

Їжа надходить до шлунку через своєрідні ворота – нижній стравохідний сфінктер. Це множинні складки, які відкриваються і закриваються, як клапан. Шлунковий сік містить соляну кислоту, аміак, азотовмісні речовини і травні ферменти – ці речовини відповідають за перетравлення їжі. Якщо сфінктер розслаблений, відбувається зворотній закид їжі зі шлунка разом із кислотами, які подразнюють слизову стравоходу, через що вона запалюється, пече і болить.

Активне вироблення шлункового соку відбувається під час прийому їжі, а також коли організм прокидається, тобто, в ранковий час.

Якщо пропустити сніданок, шлунок просто починає "перетравлювати сам себе", кислоти подразнюють його стінки і настає печія. Інший момент – чашка ранкової кави або трохи шоколаду на голодний шлунок. Це продукти-агресори, вони активізують вироблення шлункового соку і самі собою подразнюють слизову оболонку. Це поширені причини печії з ранку. Захворювання ШКТ тільки підсилюють виділення кислоти і розслаблюють сфінктер стравоходу.

Незбалансоване харчування і порушений режим дня сприяють розвитку ранкової печії. Вечеря після 19.00, а тим паче о 22.00, – не дуже доцільне рішення. Якщо ви вечеряєте перед сном, тиск на сфінктер у лежачому положенні буде підвищеним, а їжа почне перетравлюватися повільніше. Це веде до рефлюксу і печії. Деякі просто не помічають її вночі, а вранці вона дає за себе знати.

Ознаки ранкової печії

Ознаки печії вранці важко не відчути: людина встає вже з неприємним відчуттям у шлунку, часто печія переплітається з почуттям голоду, але дискомфорт проходить після ситного сніданку.

Печія зранку сама виступає симптомом. Коли вона доповнюється іншими станами, це може говорити про захворювання внутрішніх органів:

 • нудота і біль у верхній ділянці живота – ознаки виразкової хвороби;
 • здуття живота з'являється при гастритах;
 • підвищена кислотність шлункового соку супроводжує ГЕРХ;
 • кашель і першіння, разом із печією, можуть бути наслідком захворювань бронхів і легенів;
 • наростаюче печіння за грудиною – часта ознака серцевого нападу.

Печія вранці може траплятися у вагітних. 

Деякі симптоми класифікуються як "тривожні" [1]:

 • різка втрата ваги;
 • кров у калі;
 • печія понад 3 тижні;
 • швидке відчуття насичення шлунку.

Якщо виникли ці ознаки, не обійтися без допомоги фахівця.

Діагностика

Діагностика ранкової печії передбачає обстеження, спрямовані на виявлення основного захворювання:

 • аналіз кислотності шлункового соку;
 • ФГДС (фіброгастродуоденоскопія) – обстеження шлунка зондом або ендоскопом;
 • лабораторні аналізи – біохімічне дослідження крові, аналіз калу, визначення Helicobacter pylori;
 • pH-метрія – моніторинг добової зміни кислотності шлунка;
 • ендоскопія з контрастом за складного діагностування хвороби [2];
 • езофагоманометріі – вимірювання тиску всередині стравоходу.

Жінкам за печії вранці можуть рекомендувати зробити тест на вагітність (якщо, звичайно, є й інші прояви вагітності).

Лікування

Щоб швидко прибрати печію на порожній шлунок, потрібно вчасно снідати. Їжа повинна бути не щільною, але ситною і живильною. Важкі жири і калорійний шоколад краще замінити на легкі каші та фрукти. При захворюваннях ШКТ рекомендують їсти вівсянку на воді, адже вона позитивно впливає на слизову шлунку.

Печію вранці можна прибрати антацидами – це препарати на основі солей, які нейтралізують дію соляної кислоти і підвищують рН шлункового соку. Наприклад, карбонат кальцію і карбонат магнію діють вже через декілька хвилин [3]. Ренні® – препарат, що містить обидва компоненти. Його не потрібно запивати водою, це жувальні таблетки з приємним м'ятним або апельсиновим смаком. Ренні® – таблетки, що починають усувати печію протягом  2 хвилин. Це ліки зі сприятливим профілем безпеки, дозволені навіть при печії вагітних.

Антациди рекомендовані Всесвітньою організацією гастроентерологів при лікуванні рефлюксної хвороби і для усування печії[4]. Але перед вживанням слід ознайомитися з інструкцією і відвідати лікаря.

[1] UMHS GERD Guideline, September, 2013. Guidelines for Clinical Care Ambulatory, Мічиганський медичний Університет.

[2] УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННої, ВТОРИННої (спеціалізованої) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ. ГАСТРОЕЗОФАГЕАЛЬНА РЕФЛЮКСНА ХВОРОБА. Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31 жовтня 2013 року  №  943.

[3] Миронычева Т.С.. "Сравнительная оценка скорости нейтрализации и буферирующего времени гидроксоалюмината магния" Наука и современность, no. 6-2, 2010, pp. 289-293.

[4] Глобальні рекомендації Всесвітньої гастроентерологічної організації. ГЕРХ. Глобальна перспектива ГЕРХ. 2015 рік.

Корисні поради

Ознайомтесь з нашими порадами щодо підтримки здоров’я системи травлення

  Переглянути
  Наші продукти

  Ренні® з ментоловим смаком

  Ренні® з ментоловим смаком

  Ренні® з ментоловим смаком в таблетках містить антациди, які нейтралізують надлишок кислоти в шлунку, швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують відчуття свіжості в ротовій порожнині.

  Переглянути

  Ренні® без цукру з м'ятним смаком

  Ренні® без цукру з м’ятним смаком

  Ренні® з м’ятним смаком без цукру містить антациди, що нейтралізують надлишок кислоти в шлунку і швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують свіжості в ротовій порожнині. Ренні® з м’ятним смаком без цукру можуть приймати люди, яким необхідно контролювати кількість споживаного цукру.

  Переглянути

  Ренні® з апельсновим смаком

  Ренні® з апельсиновим смаком

  Містить антациди для нейтралізації надлишку шлункової кислоти, Ренні® з апельсиновим смаком в таблетках швидко* полегшує симптоми печії і «розладу шлунку» .

  Переглянути