"Розлад шлунку"

Існують неприємні стани, з якими зіштовхується кожна людина. Серед них – проблеми з органами травлення. Люди часто поєднують їх в єдине умовне поняття — «розлад шлунку». Легке газоутворення після їди, діарея, нудота або блювота — симптоми різні, але всі вони доставляють дискомфорт і вибивають зі звичного ритму життя. Як правильно поводити себе при «розладі шлунку»?

"Розлад шлунку" — що це?

Правильна назва цієї патології – «функціональні розлади травлення» або «функціональна диспепсія». Дуже важливо відрізняти функціональні розлади від органічної патології. При функціональних розладах побудова органів не порушена, страждає лише їх функція. А якщо в органах виникли структурні зміни (наприклад, виразка шлунку), така патологія вважається органічною. Вилікувати її набагато складніше. Отже, для якісного перетравлення їжі всі органи травної системи повинні працювати злагоджено. Деякі фактори порушують їх функцію, що призводить до неприємних симптомів. Симптомами розладів функцій ШКТ (шлунково-кишкового тракту) можуть бути:

 • відрижка повітрям або жовчю;
 • печія;
 • відчуття важкості в животі;
 • нудота або блювання;
 • здуття живота;
 • кольки або нападоподібні болі у животі;
 • запор або діарея.

Щоб зрозуміти природу «розладу шлунку», потрібно знати, як працює ШКТ (шлунково-кишковий тракт). Їжа потрапляє до шлунку стравоходом. Тут відбувається її розщеплення, поглинання корисних речовин. Головний помічник у цьому процесі — шлунковий сік, який складається із соляної кислоти і деяких ферментів [1]. Стінки органу захищені від кислоти спеціальним шаром слизу. Іноді баланс порушується, слизу стає менше, а кислоти — більше. Кислоти подразнює слизову оболонку стінки шлунку, спричиняючи відчуття печіння і болю. Буває і навпаки: соляної кислоти виробляється менше, і їжа потрапляє у просвіт кишківника не повністю перетравленою. Це супроводжується відчуттям важкості в животі, здуттям, і мовою пересічних людей звучить як «незваріння».

Так само важливе збалансоване вироблення травних ферментів, правильна робота жовчного міхура, підшлункової залози, нормальний баланс кишкової мікрофлори та багато іншого. Збій у будь-якій ланці цього ланцюга може стати причиною діареї, запору і багатьох інших неприємних симптомів розладів травленння.

Жінка тримає живіт

Причини «розладу шлунку»

Їх можна поділити на декілька груп:
І. Спадкові (дефіцит деяких ферментів, непереносимість лактози, глютену тощо) та/або анатомічні особливості побудови ШКТ (зокрема і спадкові: доліхосігма тощо).

ІІ. Пов’язані з характером харчування:

 • Переїдання. За великої кількості їжі шлункового соку виробляється більше, кислотність підвищується. Крім того, виникає зворотне вкидання їжі у стравохід. У нормі порожнина шлунку закрита сфінктером, але від великого об’єму їжі він слабшає, не може нормально працювати.
 • Важка їжа. Смажене, борошняне, жирне вимагають підвищеного вироблення шлункового соку.
 • Їжа на ніч. Пізня вечеря стимулює вироблення шлункового соку, і тим самим провокує порушення ШКТ. Активне формування соку вночі відбувається у людей із захворюваннями ШКТ (шлунково-кишкового тракту) [2].
 • Дефіцит вітамінів, мінералів та інших корисних нутрієнтів у раціоні харчування.

ІІІ. Захворювання ШКТ:

 • холецистит;
 • панкреатит;
 • ГЕРХ.

IV. Інші причини:

 • нервові стреси;
 • інфекційні захворювання та їх наслідки, тощо.

Для того, щоб правильно розібратися у причинах діареї, печії і болю у животі, слід звернутися до лікаря.

Тривожні сигнали

Тривожні симптоми «розладу шлунку» [3], що вимагають негайного лікарського втручання:

 • пронос зеленого або світло-жовтого кольору — можлива ознака інфекції та захворювань печінки;
 • кров у калі — може свідчити про серйозну патологію ШКТ, навіть про онкологіючні захворювання;
 • підвищення температури тіла — ознака гострого запального або інфекційного процесу;
 • безперервна блювота, що загрожує небезпечним для життя зневодненням організму.

Таким чином, «розлад шлунку» може маскувати цілу низку серйозних і навіть небезпечних для життя захворювань. Тому найвірніша тактика вирішення цієї проблеми — своєчасна консультація з лікарем.

Діагностика

Розлад шлунково-кишкового тракту буває різної природи. Це й інфекція, й функціональні проблеми. Симптоми також дуже відрізняються, тому діагностика охоплює безліч аспектів. Наприклад, за рекомендаціями ВГО (Всесвітня організація гастроентерологів) діарея оцінюється в трьох напрямках [5]:

Збір анамнезуОглядВизначення дегідратації
Початок, частота й об'єм випорожнень, наявність крові та блювоти. Визначаються можливі джерела інфекції (харчування, вода і т.д.)За тривалої діареї важлива вага тіла, вимірюють артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Обов'язково вимірюють температуру.Оглядають стан слизових оболонок, очей і шкіри.

 

Діагностика причин «розладу шлунку» передбачає:

 • визначення інфекції (посів на мікрофлору, аналіз калу);
 • біохімічний і загальний аналіз крові;
 • за підозри на рефлюксну хворобу при сильній печії проводять антацидний тест, ендоскопію і рН-метрію [6].

«Розлад шлунку» може бути пов’язаний з патологією інших органів та систем. У деяких випадках призначають огляд невропатолога, кардіолога та інших фахівців.

Варіанти терапії

Коли виникає «розлад шлунку», лікування повинно бути комплексним. Залежно від причини та симптомів, застосовують різні засоби. Так, під час діареї можуть бути показані такі препарати:

 • інгібітори кишкової моторики та секреції;
 • пробіотики та пребіотики;
 • антибактеріальні препарати при інфекціях шлунково-кишкового тракту;
 • ферментні засоби;
 • препарати для відновлення водно-електролітного балансу.

Якщо розлад супроводжується печією і відрижкою, кислим присмаком у роті, він може говорити пророзвиток виразки, гастриту, рефлюксної хвороби. Стани, пов’язані з підвищеною кислотністю, лікують антацидами. Це особлива група препаратів, які застосовуються ще з початку минулого століття для усунення неприємних симптомів печії. Вони рекомендовані ВГО (Всесвітньою гастроентерологічною організацією) при лікуванні рефлюксу [7]. Антациди в комбінаціях, такі як Ренні®, швидко усувають печію, полегшують диспепсію (біль у шлунку) при підвищеній кислотності.

Ренні® — таблетки від Байєр, які містять одразу два активних компоненти. Це карбонат кальцію і карбонат магнію, які нейтралізують надлишок соляної кислоти у шлунку. Завдяки своєму профілю безпеки, Ренні® дозволений до застосування навіть вагітними і годувальницями. Він може бути першою допомогою при печії через переїдання або загострення рефлюксу. Перед вживанням препарату потрібно порадитися з лікарем.

[1] В.М.Покровский, Г. Ф. Коротько. Физиология человека. Глава 9. Пищеварение.

[2] Н. Т. Чехова Заболевание желудка. Современный взгляд на лечение и профилактику.

[3] Практичний посібник ВГО (Всесвітньою гастроентерологічною організацією) - гостра діарея. Березень 2008 (переглянуто 2012) .

[4] Management of severe malnutrition: a manual for physicians and other senior health workers. Geneva, World Health Organization, 1999 .

[5] Практичний посібник ВГО (Всесвітньою гастроентерологічною організацією) - гостра діарея. Березень 2008 (переглянуто 2012)

[6] Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Наказ Міністерства охорони доров’я України від 31 жовтня 2013 року № 943.

[7] Глобальні рекомендації Всесвітньої гастроентерологічної організації. ГЕРХ. Глобальна перспектива ГЕРХ. 2015 рік.

Переглянути
Наші продукти

Ренні® з ментоловим смаком

Ренні® з ментоловим смаком

Ренні® з ментоловим смаком в таблетках містить антациди, які нейтралізують надлишок кислоти в шлунку, швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують відчуття свіжості в ротовій порожнині.

Переглянути

Ренні® без цукру з м'ятним смаком

Ренні® без цукру з м’ятним смаком

Ренні® з м’ятним смаком без цукру містить антациди, що нейтралізують надлишок кислоти в шлунку і швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують свіжості в ротовій порожнині. Ренні® з м’ятним смаком без цукру можуть приймати люди, яким необхідно контролювати кількість споживаного цукру.

Переглянути

Ренні® з апельсновим смаком

Ренні® з апельсиновим смаком

Містить антациди для нейтралізації надлишку шлункової кислоти, Ренні® з апельсиновим смаком в таблетках швидко* полегшує симптоми печії і «розладу шлунку» .

Переглянути