Печія при вагітності

Очікування малюка — чудовий час. Він пов’язаний із радісними переживаннями, але фарби можуть затьмарити неприємні сюрпризи. Один з них — печія при вагітності. Чи небезпечна вона і як неї позбутися?

Що це за стан?

Печія при вагітності — досить часте явище. На нього страждає близько половини майбутніх мам на різних термінах [1], адже воно напряму пов’язане зі змінами в тілі жінки. Печія у вагітних — це стан, при якому відбувається вкидання кислого шлункового вмісту у стравохід. Шлунковий сік, який допомагає травленню, складається з соляної кислоти. Коли продукти потрапляють до шлунку, зворотній хід для них закривається нижнім стравохідним сфінктером. Цей механізм перешкоджає зворотному виходу їжі. Печія при вагітності найчастіше виникає через підвищений внутрішньочеревний тиск, при якому сфінктеру складно утримувати в шлунку його вміст, частина якого викидається у стравохід разом із кислотою. Слизова оболонка стравоходу подразнюється, запалюється. З’являється відчуття печіння за грудиною і тяжкість у шлунку. Печія під час вагітності викликає дискомфорт і труднощі з харчуванням.

Вагітна жінка 2

Причини появи печії у вагітних

 • Вже наявні захворювання ШКТ (шлунково- кишкового тракту) або інших внутрішніх органів. У цьому випадку жінка могла відчувати напади печії ще до вагітності, а зараз вони просто посилюються.
 • Гормональні перебудови та явища раннього токсикозу вагітності можуть спричиняти печію на ранніх термінах. В організмі жінки активно зростає рівень прогестерону.

Цей важливий для перебігу вагітності гормон здатен також розслаблювати м’язи шлунку, відповідальні за транспорт їжі у кішківник. Через це збільшується внутрішньошлунковий тиск, 
і сфінктеру стає важче виконувати свою функцію. Ситуацію додатково ускладнює ранній токсикоз. Якщо у майбутньої мами з’являється нудота або блювання, тиск у шлунку підвищується ще більше, створюючи умови для виникнення печії.

 • Печія при вагітності після 20 тижнів. Останні тижні вагітності супроводжуються активним ростом плода. Великий живіт і додаткова вага суттєво підвищують внутрішньочеревний тиск, впоратися з яким сфінктеру стає дедалі важче.

Боротися з нападами печії потрібно тільки безпечними способами.

Супутні симптоми

Печія при вагітності може супроводжуватися і іншими ознаками розладів травлення:

 • тяжкість у шлунку;
 • кислий присмак у роті;
 • відчуття печіння у шлунку одразу після їди;
 • нудота.

Інколи печія у вагітних може супроводжуватися симптомами, які вимагають термінового звернення до лікаря [3]:

 • зниження ваги;
 • кров у калі;
 • порушення ковтання і швидке відчуття ситості.

Печію можна зняти різними засобами, але якщо вона виникає постійно, слід попередити свого лікаря. Регулярні напади можуть бути проявами або передвістниками рефлюксної хвороби [4].

Діагностика

Діагностика причин печії у вагітних проводиться стандартними методами. Згідно з рекомендаціями МОЗ України, можна застосовувати такі методи постановки діагнозу [5]:

 • біохімічний аналіз крові;
 • аналіз калу;
 • вимір кислотності шлунка за особливими показниками;
 • внутрішнє обстеження шлунка за допомогою ендоскопа (за необхідністю).

Печія вагітних: лікування

Важливе коригування харчування і способу життя. Стреси можуть погіршити печію, тому їх краще уникати [6]. Від шкідливих звичок також варто відмовитися. Намагайтеся дотримуватися дробного харчування: їсти маленькими порціями 4-6 разів на день, не переїдати, не вживати багато гострого, жирного і солодкого. У випадку прийому препаратів від печії, важливо звертати увагу на їх профіль безпеки. ВООЗ рекомендує приймати антациди для усунення печії у вагітних [7]. Антациди — це безпечні солі, які нейтралізують надлишок кислоти. В результаті, вже через декілька хвилин, кислотність нормалізується і печія зникає. Антациди посилено діють у комбінаціях.

Ренні® — таблетки з двома дієвими речовинами. Карбонат кальцію і карбонат магнію доповнюють дію один одного. Вони ефективно усувають печію, в рекомендованих дозах не справляючи шкідливого впливу на плід. Курс лікування Ренні® повинен призначати лікар, враховуючи індивідуальні особливості організму та перебігу вагітності. Якою б не була причина печії у вагітних, Ренні® може стати першою допомогою в усуненні цього неприємного симптому.

[1] BMJ Clin Evid. 2015; 2015: 1411. Heartburn in pregnancy, Juan C Vazquez.

[2] Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. 2013.

[3] UMHS GERD Guideline, September, 2013. Guidelines for Clinical Care Ambulatory, Michigan Medical Univercity.

[4] Лікування печії і кислотного рефлюксу, пов’язаного з нудотою і блювотою під час вагітності, Рут Лоу, Керолайн Малтепе, Піна Боццо і Едріен Ейнарсон, Р.Н. Коледж сімейних лікарів Канади, лютий 2010 рік.

[5] Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 31 жовтня 2013 року № 943.

[6] Косинська С.В.. «Ефективність лікування тривожно-депресивних розладів у хворих на гастроентерологічну патологію Гастроентерологiя», 2015. - № 1. - С. 11-14.

[7] Рекомендація ВООЗ про заходи щодо усунення печії під час вагітності, 2018 рік.

Переглянути
Наші продукти

Ренні® з ментоловим смаком

Ренні® з ментоловим смаком

Ренні® з ментоловим смаком в таблетках містить антациди, які нейтралізують надлишок кислоти в шлунку, швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують відчуття свіжості в ротовій порожнині.

Переглянути

Ренні® без цукру з м'ятним смаком

Ренні® без цукру з м’ятним смаком

Ренні® з м’ятним смаком без цукру містить антациди, що нейтралізують надлишок кислоти в шлунку і швидко* полегшують неприємні відчуття під час печії і забезпечують свіжості в ротовій порожнині. Ренні® з м’ятним смаком без цукру можуть приймати люди, яким необхідно контролювати кількість споживаного цукру.

Переглянути

Ренні® з апельсновим смаком

Ренні® з апельсиновим смаком

Містить антациди для нейтралізації надлишку шлункової кислоти, Ренні® з апельсиновим смаком в таблетках швидко* полегшує симптоми печії і «розладу шлунку» .

Переглянути